UMESO’da Kuşçu Dönemi

21 yıldır Umum Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nı yürüten İsmail Pala, koltuğu önceki dönem başkan vekilliği yapan Mehmet Kuşçu’ya devretti

Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın olağan kongresi yapıldı.
Yeni Sanayi Sitesi 3.Kapı girişinde buluna Grand Toplantı ve Düğün Salonu’nda geçtiğimiz Cumartesi günü saat 10.30’da başlayan kongrede Başkan İsmail Pala ile başkan adayı Mehmet Kuşçu yarıştılar. 21 yıllık başkan İsmail Pala 388 oy alırken seçimin kazananı Mehmet Kuşçu 391 oy alarak Umum Madeni Eşya ve Sanatkarları Esnaf Odası’nın yeni başkanı oldu..
Kongrenin divan başkanlığına BESOB Başkanı Fehmi Erdem oy birliği ile seçilirken Birlik Başkanı babacanlığını göstererek yaptığı konuşmada güzel bir seçim geçmesi temennisinde bulundu.

Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın olağan kongresi yapıldı.
Yeni Sanayi Sitesi 3.Kapı girişinde buluna Grand Toplantı ve Düğün Salonu’nda geçtiğimiz Cumartesi günü saat 10.30’da başlayan kongrede Başkan İsmail Pala ile başkan adayı Mehmet Kuşçu yarıştılar. Kongrenin divan başkanlığına BESOB Başkanı Fehmi Erdem oy birliği ile seçilirken Birlik Başkanı babacanlığını göstererek yaptığı konuşmada güzel bir seçim geçmesi temennisinde bulundu. Erdem konuşmasında şunları söyledi:
YÜZYÜZE BAKACAĞIZ”
“Bizleri divana layık gördüğünüz için hepinize teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz ordumuz Afrin’e bir askeri harekat düzenledi. Ordumuza başarılar diliyoruz. Şehit olan askerlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. İnşallah burunları kanamadan geriye dönerler. Allah hepsinin yardımcısı olsun.
2 adayımız var. Benim iki taraftan da ricam bu seçimin akşama kadar sevgi ve saygı çerçevesinde, çizmeyi aşmadan en güzel şekilde geçirip akşam sandıklar açıldıktan sonra kaybeden, kazananı tebrik eder. Çünkü her gün burada yüz yüze bakıyoruz. Kırıcı olmadan sevgi saygı çerçevesi içerisinde inşallah güzel bir seçim geçiririz.”
KAYALAR:”KOLTUK
SICAK GELİYOR”
Divanın belirlenmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Faaliyet raporu ile denetim raporunun okunmasının ardından raporlar 72 evet oyuna karşılık 33 hayır oyuyla kabul edildi.
Raporların oylanmasının ardından yönetim oy çokluğuyla ibra edilirken Başkan İsmail Pala üyelerine teşekkür etti.
Pala’nın teşekkür etmesinin ardından Oda üyesi Erdinç Kayalar, kürsüye gelerek Pala’yı ve yönetimini eleştirdi. ‘Koltuk sıcak geliyor’ diyen Kayalar’a başkan adayı Mehmet Kuşçu’dan da uzun süre destek geldi. Başkan Adayı Mehmet Kuşçu yaptığı konuşmada şunları söyledi:
KUŞÇU: “YENİ SANAYİ SİTELERİ
YAPILMASI AÇISINDAN ÇALIŞMALARIMIZI
HEP BİRLİKTE YÜRÜTECEĞİZ”
“Odamızın, Oda üyelerimizin durmadan sürekli koşuşturup bir şeyler yapması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ben şu an diyorum ki durmak yok, yürümeye ve koşmaya devam diyorum.
Hepimizin iş güvenlikleriyle ilgili sıkıntıları var. Bu sıkıntıları giderebilme adına sizler için çalışmalar yapıp, gerekirse kalibrasyon istasyonları kurup bu işi hep birlikte çözmeye talip olduk. Bu konuyla ilgili sorun yaratmaya değil de çözüm olmaya aday olduk.
Çırak öğrencilerle ilgili sorun yaşadığımız için hepimizin gördüğüm kadarıyla iş yerlerinde sıkıntılar yaşıyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Meslek liselerinden stajyer öğrencileri sizlerin iş yerlerine getirip çalışmaları için yardımcı olacağız. Bunlarla ilgili çalışmalar yapmış bulunmaktayız.
“ÇIRAK ÖĞRENCİLERDE
SIKINTI YAŞANIYOR”
Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı içerisinde sizlerin mesleki eğitimlerinizi gerekiyorsa çırak öğrencilerin mesleki eğitimlerini tamamlayabilmeleri adına gerekli girişimlerde bulunup sizin bu sorunlarınıza da çözüm bulmaya aday oldum. Ben görüyorum ki çırak öğrencilerde bazen kayıt yapılırken sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların bizim dönemimiz içerisinde kesinlikle hiçbir öğrenciye burada kişinin aidat borcu vardır yada buna benzer şeylerle karşılaşacağınızı hiç ummuyorum. Ve bu konuda sizlere yardımcı olmayı sonuna kadar taahhüt ediyorum.
Bütün esnaflarımızın yakından takip ettiği fuara katılmayı, bu fuar alanlarını sizler için oluşturmayı gerekiyorsa belediyelerle birlikte çalışma yapmayı bu alanların sizler adına tahsis edilerek fuar alanlarını hep birlikte açmayı düşünüyorum. Bu konuda da sizlere sonuna kadar destek vereceğim.
“YENİ BİR SANAYİ
SİTESİ TALEBİ”
Talepleriniz doğrultusunda genç arkadaşlarımın saha içerisinde gezerken dikkatimi çeken ve devamlı bize söyledikleri bir talepleri oldu. Çünkü haklılar bu konularda. Sanayi Sitesi içerisinde bazı yerlerde sıkıntılar yaşıyorlar. Kiraların yüksek olduğunu söylüyorlar. Yeni bir sanayi sitesi talebinde bulunuyorlar. Bu sanayi sitelerini hep birlikte talepleriniz doğrultusunda önümüzdeki yıllarda girişimlerimiz neticesinde güzel aşamalara getirerek belediyemizle gerekiyorsa üst kuruluşlarımızla bu çalışmaları hazır hale getirip hep birlikte sizlere bunun sözünü veriyorum. Yeni sanayi siteleri yapılması açısından çalışmalarımızı hep birlikte yürüteceğiz.
“AŞAMAYACAĞIMIZ BİRŞEY YOK”
Bizler yönetime talip olduk, başkanlığa aday olduk. Bizleri seçerseniz inanın bizim sizler için aşamayacağımız hiçbir şeyin olmadığını görecesiniz.
Kalibrasyon istasyonunda yaşanan küçük bir sıkıntı vardı. İstasyon yapabiliriz dediğimiz bir yer vardı. Bu eğer bizim elimizde olsaydı zarar değil, kara çevirebilirdik. Arsanın olduğu yerle alakalı tüm itirazlarımızı yaptık. İtirazla neticesinde bu yeri sizlere kavuşturmayı ümit ediyorum. Eğer öyle olursa buraya bir sosyal hizmet binası yapmayı taahhüt ediyorum.”
PALA: “YÖNETİMİ
ALAMAYACAKSINIZ!”
Kuşçu’nun ardından konuşan mevcut başkan İsmail Pala ise konuşmasında Erdinç Kayalar’a cevap verdi. ‘Biz siyasetten dolayı binayı yapamadık. Ben burada olduğum müddetçe bu sanayi sitesini alamayacaksınız’ diyen Pala’yı salondakiler uzun süre alkışladı.
Kazanan Mehmet Kuşçu’nun listesi: Ahmet İşgören, Ramazan Toy, Selçuk Gültekin, İbrahim Şen, Hüseyin Ortakçı, Fatih Ordu, Harun Saran, Ali Yıldız.